Puszcza Białowieska jest miejscem wyjątkowym z wielu powodów. To jedyny tak wielki kompleks leśny w Europie o charakterze pierwotnym. Niegdyś była częścią nieprzebytych lasów litewskich, dziś jest ostatnią ostoją dzikiej przyrody. Jej najcenniejsza część objęta została ochroną poprzez utworzenie Białowieskiego Parku Narodowego.
Utworzenie Białowieskiego Parku Narodowego nie było jednak pierwszym działaniem chroniącym przyrodę tego obszaru. Już w czasach Zygmunta Starego na teren puszczy nie można było wchodzić z psem ani z bronią. Kłusownictwo na jej obszarze było karane śmiercią. Dodatkowo puszcza, jako tereny wchodzące w skład dóbr królewskich, była chroniona przez ludzkim osadnictwem. Dzięki temu aż do I wojny światowej puszcza przetrwała w stanie praktycznie niezmienionym.
Sytuacja zmieniła się dopiero w okresie I wojny światowej, kiedy Niemcy zaczęli pozyskiwać z puszczy drewno, a w celu ułatwienia sobie „gospodarki” leśnej zbudowali cały system kolejek leśnych oraz konnych. W tym też czasie na terenie puszczy pojawił się problem dość poważny – kłusownictwo. Przyznać trzeba jednak, że w czasie I wojny to właśnie Niemcy wysunęli po raz pierwszy pomysł na otworzenie tutaj parku narodowego, a do idei tej powrócono tuż po wojnie. W 1932 roku powstał Park Narodowy w Białowieży. Po II wojnie światowej ochroną objęta została również część puszczy znajdująca się po stronie Białorusi, jednak tam oficjalnie park narodowy powołano do życia dopiero w 1991 roku.
Jak dziś prezentuje się słynna Puszcza Białowieska? To przede wszystkim piękny, stary las, liczne rzeczki oraz bagna. Wśród drzew najczęściej zobaczyć tu można świerki i graby. Rośnie tu również słynna trawa – żubrówka, dodawana do wódki znanej pod taką właśnie nazwą.
Cenna jest również fauna. Wśród zwierząt, które można spotkać na terenie puszczy, dominuje żubr. Ważne są również koniki polskie – potomkowie tarpanów. Te dwa gatunki zostały na terenie puszczy odtworzone po wielu latach ciężkiej pracy. Niestety, nie ocalały ani tury, ani rosomaki. Czasami pojawiają się tu również rzadkie głuszce.
Puszcza to nie tylko rośliny i zwierzęta. To również ślady najdawniejszych czasów. Na terenie puszczy znajduje się około 400 kurhanów. Od 1994 roku dużą atrakcją puszczy jest odkryty kamień, zwany Miejscem Mocy, pochodzący z czasów przedchrześcijańskich.