Odpowiednie żywienie jest niezbędne, aby koty mogły zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe i prowadzić zdrowe życie. Na rynku istnieje wiele różnorodnych karm dla kotów, wśród których trudno jest wyróżnić opcje odpowiednie dla cech każdego zwierzęcia. Z tego powodu wskazujemy serię zaleceń, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie karmy dla kotów, dostosowanej do wieku i cech tych zwierząt.
Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając karmę dla kotów?
Zapewnienie kotu zdrowego i długiego życia jest ściśle związane z jakością dostarczanej mu karmy. Dlatego przed zakupem tych produktów należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Należy na przykład pamiętać, że potrzeby żywieniowe każdego zwierzęcia są różne w zależności od jego wieku czy etapu rozwoju. Inne czynniki, takie jak sterylizacja, obecność chorób przewlekłych lub ciąża i laktacja w przypadku kobiet, również odgrywają rolę.
Ważna jest również właściwa interpretacja etykiet, które zawierają wartość odżywczą karmy, aby wiedzieć, czy jest to karma dobrej jakości. Składniki, które zawiera karma są wymienione w kolejności od największej zawartości, do najmniejszej, więc dobra karma dla kota powinna wskazywać procentową zawartość świeżego i suszonego mięsa. Jeśli zawiera mączkę z kurczaka lub zboża, jest to karma niskiej jakości, która nie zapewni optymalnego odżywiania Twojego pupila.
Znaczenie dobrej karmy dla kotów dla odżywiania i zdrowia
Jednym z głównych składników dobrej karmy dla kota jest białko pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, ponieważ zmniejsza ono ryzyko wystąpienia nietolerancji pokarmowej i innych chorób (poznaj najczęstsze choroby u kotów). Jeśli karma zawiera produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, takie jak dzioby, łapy czy oczy, a także dużą ilość zbóż lub tłuszczów nasyconych, jest to karma niskiej jakości. Jeśli oprócz białka karma zawiera błonnik, witaminy, minerały, przeciwutleniacze i aminokwasy, poprawi się tranzyt jelitowy kota oraz zdrowie jego skóry, zębów, kości i stawów. Dlatego, aby wybrać wysokiej jakości karmę dla kota, należy patrzeć nie tylko na cenę, ale także na jej składniki, właściwości trawienne. Dzięki temu zwierzę nie będzie się przejadać, a dla właściciela wygeneruje miesięczne oszczędności.